Bobas na basenie

swimming-babies-reflex03

Bobas na basenie? Kiedyś nie do pomyślenia, zupełna abstrakcja. Jednak w obecnych czasach staje się to coraz bardziej normalne, a wręcz można powiedzieć, że modne. Rodzice bardzo chętnie w taki sposób spędzają czas z Maluchem; relaks, chwilowa odskocznia od codziennych obowiązków, a do tego wiele pozytywnych korzyści dla Dziecka. Oczywiście są i przeciwnicy, dla których nauka pływania niemowlaka jest czym sprzecznym z naturą – maleństwo jeszcze dobrze nie potrafi siedzieć, a my już wrzucamy je do wody i wymagamy pływania.

Jednak zwróćmy uwagę, w jakich warunkach w łonie matki Dziecko się rozwija? Przez 9 miesięcy, do chwili narodzin żyje ono w wodach płodowych, także woda jest dla niego zupełnie naturalnym środowiskiem, była jego domem. Z tego też względu, Dziecko do 6-8 miesiąca nie boi się wody oraz ma automatyczny odruch zamykania ust, kiedy się w niej zanurza. Jednak wraz z wiekiem, odruch ten zanika.

Jak się okazuje, pierwsze miesiące życia są najlepszym momentem, aby rozpocząć przygodę z basenem i pływaniem. Jest to świetna okazja do aktywności fizycznej dla obojga, pogłębienia więzi emocjonalnych, budowania wzajemnego zaufania. Ponadto ruch w wodzie bardzo dobrze wpływa na rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny Dziecka. Dostarcza nowych bodźców, których Maluch nie doznaje na lądzie, stymuluje rozwój zmysłów. Środowisko wodne pozytywnie wpływa na układ krążeniowo oddechowy, lepiej rozwija układ mięśniowy oraz hartuje organizm.

Wiadomo, że pierwsza wizyta na basenie będzie czym nowym, dla rodzica i dla Maluszka, dlatego powinno się na nią dobrze przygotować. W pierwszej kolejności odwiedźcie swojego pediatrę, aby się upewnić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego spędzania czasu. Ważne, aby dziecko nie miało żadnych otarć, ani podrażnionej skóry. Na pewno musicie zaopatrzyć się w odpowiednie basenowe pieluszki, które są wymogiem na każdej pływalni dla dzieci do 3-ego roku życia. Następnie poszukiwanie basenu! Musi być on odpowiednio przystosowany do użytkowania przez najmłodsze dzieci. Bardzo ważna jest temperatura wody, która powinna wynosić 37 stopni dla dzieci 2-3 miesięcznych oraz 32-34 stopnie dla dzieci troszkę starszych – 5-6 miesięcy.

baby-swimming-norway-3

Na początku warto wybrać się na lekcję z wykwalifikowanym instruktorem, który pokaże jak poprawnie trzymać niemowlę, jakie stosować zabawy/ćwiczenia i w jaki sposób postępować w różnych sytuacjach ( zachłyśnięcie, przestraszenie), tak żeby Malec zaprzyjaźnił się z wodą, a nie wręcz przeciwnie. Jeśli pokonacie pierwsze lody, zapewne będzie to jedna z Waszych ulubionych form spędzania czasu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>