Maluszek w samochodzie

Wybór fotelika samochodowego to nie lada wyzwanie i ogromne zagubienie wśród wszystkich dostępnych ofert. Nie chodzi tutaj o kolor czy rodzaj obicia, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort Maluszka podczas podróży. Oczywiście w odpowiednich punktach z pewnością znajdzie się ktoś, kto chętnie Wam pomoże i doradzi, ale warto zaczerpnąć wiedzy jeszcze przed pójściem do sklepu i dokonaniem zakupu.

W foteliku mamy obowiązek przewozić dzieci do 12 roku życia bądź osiągnięcia wzrostu 150 cm. Z tego względu wyróżniamy 3 podstawowe grupy przedziałowe fotelików, które są odpowiednio dostosowane w zależności od wieku i ciężaru Malucha.

Pierwszym przedziałem jest 0-13 kg ( 0-12 miesięcy) , tzw grupa 0+. Są to nosidełka przeznaczone dla niemowląt, które w samochodzie mocuje się za pomocą pasów. Taki fotelik zawsze musi być montowany tyłem do kierunku jazdy. Jest to bardzo istotne, gdyż niemowlęta nie mają odpowiednio wykształconych mięśni karku i nie mogą prawidłowo trzymać główki. Wszelkie hamowania i przyspieszenia powodują napięcia, a kiedy dziecko jest tyłem do kierunku jazdy, jego główka cały czas jest bezpiecznie oparta. Taki fotelik można zamontować również z przodu, pod warunkiem że nie mamy bądź wyłączymy działanie poduszki powietrznej.
besafe-izi-go-54-fotelik-samochodowy-0-13-kg-m-iext13161921

Drugim przedziałem jest grupa 9-18kg ( 9 miesięcy – 4 lata) – foteliki które montuje się przodem do kierunku jazdy. Standardowo posiadają własne pięcio kultowe pasy. Ze względu na rodzaj montażu w samochodzie, wyróżniani takie, które mocuje się tylko za pomocą pasów lub za pomocą pasów i mocowań ISOFIX. Mocowania ISOFIX występują w samochodach, głównie po 2002 roku produkcji. Jest to system, który pozwala na łatwe i szybkie, a przede wszystkim stabilne zamocowanie fotelika, do dwóch sztywnych metalowych uchwytów, które znajdują się w szczelinie między oparciem, a siedziskiem siedzenia samochodowego. Przy wyborze siedzonka z tej grupy, należy zwrócić uwagę czy posiada regulację do pozycji półleżącej i regulację zagłówka, tak żeby dziecko mogło wygodnie spać podczas podróży.
chicco-oasys-1-isofix-fotelik-samochodowy-9-18-kg-beige-m-iext22615601

Trzecią i ostatnią grupą jest przedział 15-36 kg (4 – 12 lat). Fotelik przeznaczony już dla większych dzieci. Nie posiada wewnętrznych pasów, dlatego zapinany pasami wraz z dzieckiem. Często foteliki te są modułowe, dzięki czemu można odczepić oparcie pozostawiając samo siedzonko podwyższające.
Maxi-Cosi-Fotelik-samochodowy-15-36-kg-Rodifix-Intense-Red-2013-Isofix_Maxi-Cosi,images_zdjecia,1,DIMMXCFOS0026_1salonbobasapl-foteliki-samochodowe-fotelik-samochodowy-leo-caretero-15-36-kg-wwwsalonbobasapl

Również istnieją pośrednie grupy, 0-18kg i 9-36kg. Niewątpliwie foteliki te pozwolą Dziecku na dłuży okres korzystania, a rodzice zaoszczędzą na kupnie kolejnego. Jednak są to duże różnice i można powiedzieć, że dziecko nie jest odpowiednio wpasowane w siedzonko. Ponadto mimo ciągłych udoskonaleń, w dalszym ciągu testy bezpieczeństwa wskazują, że foteliki te nie zapewniają takiego wysokiego bezpieczeństwa jak foteliki z grup podstawowych.

Przy doborze fotelika w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wagę dziecka, a następnie wiek, np. Dziecko 2 letnie ważące 15 kg ze względu na mało rozwiniętą miednicę, nie powinno jeździć w foteliki 15-36kg. Większość siedzisk przechodzi testy bezpieczeństwa, na co trzeba zwrócić uwagę. Testy są oceniane w skali o 0-5. Przyjmuje się że ocena 3 jest już odpowiednia. Jednak w dalszym ciągu na naszym rynku są sprzedawane foteliki bez testów, na co należy być uczulonym. Również trzeba pamiętać, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Przed zakupem należy przymierzyć go w aucie. Fotelik musi być przymocowany stabilnie, nie może ” gonić” po samochodzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>