Niezastąpiony kauczuk

Antoni Kępiński powiedział kiedyś, że „Na­tura jest zaw­sze mądrzej­sza od ludzkich pomysłów”. Świat biegnie do przodu w poszukiwaniu innowacji, poprawie jakości życia każdego człowieka. Doskonałość- do tego dąży ludzkość. Jednak czasami człowiek nie dostrzega najprostszych rozwiązań, które zarazem owocują najlepszym rezultatem. A tymczasem przyroda podsuwa receptę na produkt doskonały. 

Istnieje materiał naturalny, który ma zastosowanie w ponad 50 000 produktów, dzięki niezwykłym właściwością elastycznym! Można go swobodnie odkształcać, a później i tak wróci do swojej pierwotnej postaci. Mowa oczywiście o kauczuku! Jest to część, wytwarzanej naturalnie przez niektóre rośliny tropikalne, soku mlecznego zwanego inaczej lateksem. Aby go uzyskać, należy zrobić w roślinie nacięcie w kształcie litery „v”, a otrzymany sok spłynie do pojemnika zamocowanego poniżej nacięcia. Następnie poddawany jest różnym procesom chemicznym i fizycznym, w zależności od późniejszego zastosowania.  Takim sposobem uzyskiwany jest naturalny kauczuk. Jego produkcja zależna jest w dużym stopniu od pogody. Dlatego wymyślono produkcję kauczuku syntetycznego, aby uniezależnić się od warunków atmosferycznych i zaspokoić popyt na kauczuk. Fabrykacja bazuje na produktach petrochemicznych. Z tego powodu, cena zależna jest od wartości ropy naftowej, która w dobie kryzysu drożeje, co wzmaga zainteresowanie surowcem naturalnym. 

Dlaczego kauczuk jest dla człowieka tak istotny w codziennym życiu? Około 70% tego surowca przeznaczana jest na opony do samochodów oraz cały przemysł motoryzacyjny. Również jest niezbędny przy wytwarzaniu kabli czy podeszwy butów. Bez tego produktu w dalszym ciągu moklibyśmy podczas deszczu, ponieważ idealnie nadawał się na nieprzemakalne kurtki oraz gumowce zapewniające 100% ochronę przed wodą. I jak tu sobie radzić bez kauczuku?

ac0d084595d19e899d8a571a1724aba6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>